Menu

No nowego?

Odwiedź nas na:

Phishing, czyli zagrożenie XXI wieku

Shares
Czytaj wygodniej

Świat bez Internetu wydaje się już nierealny. Ten nieoceniony wynalazek zupełnie zmienił nasze życie, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że znacznie je ułatwił. Jednak jak powszechnie wiadomo, wszystko ma swoje plusy i minusy. Jednym z poważnych zagrożeń, jakie niesie za sobą Internet jest phishing. Obecnie można się przed nim bronić, wystarczy przestrzegać kilka złotych zasad.

 Phishing – złodziej danych

Zastanawiasz się czym właściwie jest ten phishing? Brzmi podobnie do innego angielskiego słowa: fishing. Co prawda słowo phishing, niewiele ma wspólnego z łowieniem ryb,  ale można rzec, że jest to po prostu łowienie ludzi, a właściwie ich nabieranie i wyłudzanie danych. To coraz bardziej popularna metoda oszustwa, polegająca na podszywaniu się przestępcy pod konkretną instytucję lub osobę, w celu uzyskania dostępu do określonych danych, np. karty kredytowej, logowania itp.

Przykładem phishingu jest głośna sytuacja z ubiegłego roku, Klienci banku ING zostali zaatakowani przez cyberprzestępców. Otrzymali wiadomość e-mail od rzekomego banku ING, żeby móc ją odczytać, internauci musieli zalogować się do fałszywej strony banku. Większość Klientów zdecydowało się odczytać wiadomość, ponieważ ich emocje związane z tajemniczym e-mailem były silniejsze, niż głos rozsądku. Poza tym, bank cieszy się dużym autorytetem, w związku z czym spora część osób wierzy przedstawicielom tej instytucji na tzw. słowo, nie sprawdzając tożsamości osób, które przedstawiają się jako pracownicy określonej instytucji. Oczywiście ślepa wiara w prawdziwość otrzymanej wiadomości doprowadziła do sytuacji, w której osoby trzecie dostały się do kont bankowych Klientów banku ING.

Jak bronić się przed phishingiem?

Kluczem do bezpiecznego poruszania się po sieci jest zachowanie ostrożności i sprawdzanie wszystkich linków. Jak sprawdzić link? Wystarczy, że najedziesz kursorem na wskazany link (nie klikając w niego!) i automatycznie pojawi się rzeczywisty adres URL. Zazwyczaj link, który został wysłany w wiadomości, ma zmienioną nazwę adresu strony docelowej linku. W ten sposób phiser usiłuje ukryć infekcyjny link z wirusem lub złośliwym oprogramowaniem.

Nigdy nie należy przesyłać loginu, hasła lub numeru karty kredytowej w wiadomości e-mail. Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o udostępnienie swoich danych, to koniecznie zweryfikuj jej autentyczność za pomocą infolinii firmy lub skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta i zapytaj, czy w ostatnim czasie wysyłali do Klientów tego typu prośby.

Ochronę przed phisingiem stanowi również używanie nowszych przeglądarek internetowych, które posiadają dodatkowe funkcje blokujące złośliwe oprogramowania.

Pamiętaj, firmy Elsat i Sileman nie przesyłają w wiadomości próśb o podane hasła, numeru bankowego itp. Jeśli kiedykolwiek otrzymasz taką wiadomość, to natychmiast skontaktuj się z  Biurem Obsługi Klienta. Dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Podziel się opinią:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wydarzenia

<< mar 2024 >>
pwścpsn
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Zapisz się do newslettera

Jako pierwszy otrzymuj najświeższe informacje o nadchodzących wydarzeniach, promocjach oraz konkursach!

Rejestrując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

Nowość

Kliknij i poznaj MEGA OFERTĘ!

Archiwum wpisów

Top
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux