Menu

No nowego?

Odwiedź nas na:

Dzień Bezpiecznego Internetu

Shares
Czytaj wygodniej

Dzieci w okresie dorastania żywo interesują się wszystkim, co je otacza – są chłonne nowej, jakże tajemniczej wiedzy. Rówieśnicy w szkole często odkrywają przed sobą treści nieprzeznaczone dla młodzieży w wieku szkolnym. Brak kontroli rodziców przyswajanych przez dziecko informacji, może doprowadzić do traumatycznych skutków. W Internecie dzieci szczególnie są narażone na konfrontację z niepożądaną dla młodego umysłu treścią.

Pewnie wielu rodziców zastanawia się czy i jak można uchronić dziecko od niebezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z korzystania przez dziecko z Internetu. Niestety, zagrożeń nie da się zupełnie wyeliminować, można jednak działać profilaktycznie.

Pierwszy kontakt, jaki dziecko będzie miało z Internetem, powinien odbyć się w obecności osoby dorosłej. Umożliwi to wspólne odkrywanie zasobów sieci. To moment, w którym warto ustalić, z których stron dziecko będzie mogło korzystać. Dobrze jest sporządzić listę wybranych razem z dzieckiem witryn, a następnie zamieścić je w dostępnym i widocznym miejscu.

Ważne jest, aby komputer był zabezpieczony przed wirusami komputerowymi oprogramowaniem antywirusowym. Czasem, nawet jeśli witryna wydaje się być wiarygodna, w rzeczywistości może okazać się, że jest to skupisko najróżniejszych wirusów, które automatycznie mogą zainfekować nasz komputer. Niestety niektóre z wirusów są na tyle groźne, iż pozbycie się ich jest bardzo ciężkie, co więcej mogą one  skutecznie usunąć ważne dane z naszych dysków.

Programy antywirusowe mają na celu automatyczne wykrycie, obronę oraz zwalczenie i usunięcie złośliwych wirusów komputerowych. Jego głównym celem jest ochrona komputerów przed różnego typu zagrożeniami.

W ramach dbania o bezpieczeństwo dziecka w Internecie, koniecznie należy uświadomić pociechę, że nie może ufać ludziom poznanym w wirtualnym świecie. Dziecko powinno poznać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a tym samym sposoby unikania w nim zagrożeń.

Istotne jest również, aby dziecko podczas wszelkiego rodzaju rejestracji ostrożnie podawało swoje dane osobowe, a najlepiej poprosiło osobę dorosłą o analizę akceptowanego regulaminu.

Treści pozycjonowane w wyszukiwarkach lub w social media, nie zawsze są prawdziwe, o czym wie każdy dorosły człowiek. Młodzież szkolna zazwyczaj szuka odpowiedzi na zadania domowe w sieci, przyjmując wyszukane informacje za bezapelacyjnie wiarygodne. Rzeczywistość jednak weryfikuje wszystko i niejednokrotnie okazuje się, że uzyskane wiadomości po prostu dość mocno mijają się z prawdą. W woli rodzica jest, aby nauczyć potomka szukania informacji w innych źródłach, nie tylko w Internecie.

Coraz częściej słyszy się o phishingu. Jest to popularna metoda oszustwa, polegająca na podszywaniu się przestępcy pod konkretną instytucję lub osobę, w celu uzyskania dostępu do określonych danych, np. karty kredytowej, logowania itp. Dziecko musi rozumieć, że nie klika się w linki, których się nie zna, ani nie otwiera się plików nieznanego pochodzenia. Jeśli zdarzy się młodemu człowiekowi natrafić na tego typu link lub plik to niezwłocznie powinien on poinformować o tym osobę dorosłą i pod żadnym pozorem nie może samodzielnie w niego klikać!

Profilaktyczną ochronę przed phishingiem stanowi m.in. zainstalowanie nowszych przeglądarek internetowych, które posiadają funkcję blokowania złośliwego oprogramowania.

Internet jest bogaty w różne fora dyskusyjne, strony, blogi, kanały social media itp., w tych miejscach ludzie chętnie wchodzą w interakcję, dzieląc się swoim zdaniem na dany temat. Niestety czasem bez powodu ktoś postanawia ubliżyć komuś, bezpodstawnie skrytykować i sprawić, że ocena określonego człowieka znacznie się obniży. Mowa tutaj oczywiście o „hejterach”, osobach głoszących zaczepliwe, kłótliwe i agresywne komentarze w Internecie. Wrogie komentarze stanowią poważny problem w internetowej społeczności. Osoby wrażliwe mogą sobie z nim nie poradzić, co w rezultacie działa na nich destrukcyjnie. Okazanie zainteresowania dziecku poprzez rozmowę umożliwia wstępną weryfikację tego, czy coś złego się z nim nie dzieje. Warto działać profilaktycznie.

Należy pamiętać, że Internet to ważne narzędzie w rozwoju każdego człowieka. XXI wiek przeniósł nas w czasy, gdzie zarówno rynek pracy, jak i funkcjonowanie w społeczeństwie poniekąd wymaga bycie online. Chcąc, aby dziecko poprawnie się rozwijało, należy przyswoić mu bezpieczne korzystanie z Internetu oraz pokazać możliwości czerpania niemalże nieograniczonej wiedzy z omawianego medium. Pamiętajmy, że w obecnych czasach Internet stanowi integralną część rozwoju młodego człowieka.

internetu

 

Podziel się opinią:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wydarzenia

<< maj 2024 >>
pwścpsn
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Zapisz się do newslettera

Jako pierwszy otrzymuj najświeższe informacje o nadchodzących wydarzeniach, promocjach oraz konkursach!

Rejestrując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

Nowość

Kliknij i poznaj MEGA OFERTĘ!

Archiwum wpisów

Top
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux