Menu

No nowego?

Odwiedź nas na:

88 urodziny Kazimierza Kutza

Shares
Czytaj wygodniej

Urodzony 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, polski reżyser filmowy, teatralny oraz telewizyjny – Kazimierz Kutz, dziś obchodzi 88 urodziny.

Ten wielki pasjonat sztuki filmowej wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych. W jego dorobku zawodowym można znaleźć również sześć filmów o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. kultową trylogię śląską „Sól czarnej ziemi”, „Perła w koronie” oraz „Paciorki jednego różańca”. Wpływ dobór poruszanej tematyki z pewnością miał fakt, że był on synem kolejarza i powstańca śląskiego – Franciszka Kuca. 

Wychował się w typowej śląskiej rodzinie w familoku w Szopienicach. Ukończył I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, a w 1953 roku ukończył studia wyższe na wydziale reżyserii PWSF w Łodzi. Na początku swojej kariery pracował jako asystent Andrzeja Wajdy przy realizacji „Pokolenia”.

Kino tworzone przez Kazimierza Kutza charakteryzuje kilka powtarzających się elementów. W pierwszej kolejności da się zauważyć, że postacie filmów są przybyszami, wędrowcami, nie raz doświadczonymi przez wojnę. Miejsca, do których przybywają często są przez nich opuszczane po przejściu inicjacji. Warto zaznaczyć, że w tryptyku śląskim dla odmiany postacie są mocno zakorzenione w swojej lokalnej kulturze, mikroświatach, o które muszą walczyć, aby pamięć o nich nie przeminęła. 

Tryptyk śląski to subiektywny obraz ziemi śląskiej. Ukazanie folkloru, tradycji i lokalnego humoru oraz odrębności kulturowej. W doborze aktorów do swoich produkcji, Kutz kierował się m.in. znajomością przez nich gwary śląskiej. Poszczególne tytuły przedstawiają inne realia śląskiej społeczności, każdy z filmów jest osadzony w przeszłości w zamkniętych ramach. Reżyser chciał jak najrealniej przybliżyć rzeczywistość minionych czasów.

Kazimierz Kutz to niewątpliwe ważna postać w polskiej sztuce filmowej. Jego produkcje dziś są już kultowe. Należy się zatem wielki ukłon w stronę Pana Kazimierza, za jego pasję i zaangażowanie oraz indywidualizm w przedstawianiu rzeczywistości, przybliżenie swojego spojrzenia na Polskę.

Życzmy dużo szczęścia i dalszego zapału oraz pasji w tym, co Pan robi! 🙂

 

Podziel się opinią:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wydarzenia

<< maj 2024 >>
pwścpsn
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Zapisz się do newslettera

Jako pierwszy otrzymuj najświeższe informacje o nadchodzących wydarzeniach, promocjach oraz konkursach!

Rejestrując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

Nowość

Kliknij i poznaj MEGA OFERTĘ!

Archiwum wpisów

Top
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux