Każdy uczestnik wczorajszego VI Kręgu Abonenta wyszedł ze spotkania z masą pomysłów i inspiracji do zmniejszenia ilości śmieci w swoim domu.
Dowiedzieliśmy się jak poprawić środowisko i zmienić nawyki w trosce o własne zdrowie i życie.
Pierwsza część spotkania przybliżyła nam powody dla których powinniśmy zacząć poważnie zastanawiać się nad szkodliwym działaniem śmieci. Okazuje się, że zwykły worek foliowy rozkłada się 400 lat (!), a tworzy się go w zaledwie sekundę. Liczba zwierząt, które giną w skutek mylenia pożywienia z butelkami, siatkami lub innymi sztucznymi wyrobami stale rośnie! Problem dotyka środowiska oceanów, łąk oraz lasów.
Następnie, poznaliśmy proste metody ograniczenia „produkcji” liczby odpadów w naszych domach. To niesamowicie proste! Wystarczy zastąpić reklamówkę torbą płócienną, a rzeczy higieny osobistej (typu patyczki do uszu lub szczoteczka do zębów) takimi, które są wykonane z biodegradowalnych tworzyw. Można również ograniczyć kupowanie drogiej odzieży w sieciówkach na rzecz wymiany ubrań ze znajomymi czy odwiedzanie second handów. Warto zastosować w swoim życiu kilka podstawowych zasad tak, by przemyślanie wpływać na otoczenie, w którym żyjemy.
Prelegentka prowadząca szósty Krąg Abonenta, specjalistka w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz edukacji ekologicznej – Agnieszka z Ekologikii przeprowadziła warsztaty, podczas których każda z 4 grup dostała śmieć będący przedmiotem inspiracji jego ponownego wykorzystania. Pomysłów było co niemiara. Kreatywni uczestnicy ze słomki do napojów zrobiliby system nawadniania, z widelca grzebień, ze starej chustki opaskę do włosów czy rzecz do suszenia grzybów. Opakowanie po makaronie służyłoby do ponownego użycia, a papierowo-plastikowy kubek po kawie stałby się organizerem na biurku. Ponowne użycie odpadów w efekcie prowadzi do ich zmniejszenia, a to już pierwszy krok do czystszego środowiska!
Filozofia ZERO WASTE – to filozofia będąca kluczem do zmniejszenia „produkcji” odpadów. Spotkanie niejako zmusiło nas do przemyślenia i niebagatelizowania sprawy ogromnej ilości śmieci na świecie.
Na uczestników czekał tematyczny poczęstunek oraz upominki ufundowane przez partnera spotkania:
Bardzo dziękujemy Agnieszce za ciekawą i edukacyjną prelekcję. Wyrazy wdzięczności kierujemy dla partnera spotkania:
Dziękujemy również naszym Abonentom za przybycie. Cieszymy się, że byliście z nami!
Podziel się opinią: